Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

250 000 podpisów w obronie emerytów mundurowych

dodano 5 dni temu, 2018-01-11 w kategorii: Akcje

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP złożył  dziś  250 000 podpisów pod projektem ustawy cofającym represyjne przepisy o emeryturach mundurowych.  
 
Podpis pod wnioskiem do marszałka Sejmu złożył pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej Andrzej Rozenek, który zaraz potem oświadczył na konferencji prasowej - Złożyliśmy dziś ćwierć miliona podpisów pod projektem, który zmierza na pomoc emerytom mundurowym, którzy zostali objęci haniebną ustawą z 16 grudnia 2016 r. W wyniku tej ustawy śmierć poniosło już 31 osób. 
 
- Chcemy, aby jak najszybciej odbyła się debata nad tym projektem, pragniemy rzetelnej rozmowy na temat środowiska emerytów mundurowych – podkreślił Rozenek. - Chcemy, aby cały świat dowiedział się, że PiS-owska władza ustawami zabija ludzi – dodał.
 
Pełnomocnik obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej poinformował, iż w Polsce odbyło się ponda 60 spotkań związanych z inicjatywą zmiany „Ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.”, w których udział wzięło ponad 10 000 osób. 
 
- Liczby, które przytoczyłem świadczą o tym, że to co zrobił PiS jest poważnym problemem społecznym, zastosowanie odpowiedzialności zbiorowej oraz odebranie ludziom praw nabytych jest rzeczą niebywałą w demokratycznym państwie – ocenił Andrzej Rozenek. - Z tym każdy obywatel powinien walczyć w sposób czynny – dodał.
 
- Eurodeputowani SLD Bogusław Liberadzki oraz Janusz Zemke, stawiali kwestie emerytur mundurowych na forum Parlamentu Europejskiego – przypomniała Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa Sojuszu. - Odbyło się to min. podczas debaty o stanie praworządności w Polsce – podkreśliła. 
 
Zaraz po złożeniu podpisów w Kancelarii Sejmu, przed gmachem parlamentu odbyła się demonstracja poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy, która zgromadziła kilku tysięczny tłum. 
 
Założeniami inicjatywy ustawodawczej jest likwidacja wszystkich zmian wprowadzonych ustawą z 16 grudnia 2016 r.: 
 
- zastosowanie przelicznika 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok służby w latach 1944-1990. To przelicznik, jaki stosuje się w przypadku zwykłych emerytur ZUS-owskich.
 
- Zastosowanie przelicznika 2,6% podstawy wymiaru za każdy rok służby po 1990 r. Jest to przelicznik, jaki przysługuje wszystkim obecnym służbom mundurowym.
 
- Likwidacja górnej granicy wysokości emerytury lub renty "mundurowej".
 
Dziękujemy wszystkim, którzy zbierali, a przede wszystkim złożyli swoje podpisy pod tym projektem. 
 
Obywatelski projekt ustawy w obronie emerytów mundurowych czeka na procedowanie. 


Komentarze

Wydarzenia

 • Gawkowski: Chwila prawdy dla lewicy i dla ruchów społecznych

  wczoraj o 10:58

  - Cieszę się z inicjatywy Barbary Nowackiej. Włodzimierz Czarzasty już po kilku minutach zareagował i zapowiedział nasz udział – oświadczył Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”, komentując propozycje spotkania ludzi lewicy w Polsce, w celu budowy wspólnego politycznego frontu. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Bez wahania zagłosowałbym za projektem Ratujmy Kobiety

  wczoraj o 10:20

  Przewodniczący SLD pytany w Radiu RMF FM, czy zagłosowałby za projektem #RatujmyKobiety, odpowiedział, że „bez wahania”. czytaj więcej»

 • Senyszyn: Podziemie aborcyjne nie chce liberalizacji prawa do przerywania ciąży

  wczoraj o 10:03

  - Kobiety manifestowały spontanicznie, ponieważ dostrzegły, iż ich prawa są ograniczane. W debacie widać hipokryzję tzw. działaczy pro-life. Walka w Sejmie toczy się o zakazanie kilkuset legalnych aborcji rocznie, a w Polsce i poza granicami kraju Polki dokonują około 150 000 aborcji rocznie – przypczytaj więcej»

 • Kulasek: W Polsce nie ma opozycji parlamentarnej

  przedwczoraj o 16:16

  - Od zawsze wspieram Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, uważam że jest to jedna z nielicznych inicjatyw, która bardziej łączy Polaków niż dzieli, chociaż obecnie rządzący próbują ją obrzydzić – powiedział Marcin Kulasek. - Jako SLD byliśmy członkami komitetu „Ratujmy Kobiety” i zbieraliśmy wraz zczytaj więcej»

 • Czarzasty: PO konsekwentnie popełnia błędy

  przedwczoraj o 12:39

  - Żadnej krwi żeśmy nie poczuli. Natomiast patrzę z zadziwieniem na to, co robi z tym błędem w Sejmie Platforma i Nowoczesna, ponieważ brną w jakąś niesłychaną sytuację – skomentował zamieszanie wokół głosowania przez Sejm nad obywatelskim projektem „Ratujmy Kobiety 2017” Włodzimierz Czarzasty.czytaj więcej»

 • SLD DO RAZEM: DOGADAJMY SIĘ

  przedwczoraj o 12:10

  - Jesteśmy jedyną partią, która w zeszłym roku wzięła udział w aż trzech wielkich zbiórkach podpisów pod obywatelskimi projektami: pod referendum dot. reformy edukacji, pod projektem Ratujmy Kobiety oraz pod projektem Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych dotyczącym cofnięcia zmian w ustawie o zaczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.